Gaziantep’in “Gazi” oluşunun 103. yılı

Gaziantep’e “Gazi”ilk verilişinin 103. yılı kutlandı. Düzenlenen törende, Vali Kemal Çeber ve Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin tarafından Atatürk Anıtı’na çelenk sunuldu. İstiklal Madalyası’nın Türk bayrağına takılmasının ardından katılımcılar, saygı duruşunda bulundu, İstiklal Marşı’nı okudu.

Gazilik beratının okunduğu tören, şiir dinletisiyle sona erdi.

Gaziantep Valisi Kemal Çeber ise yayımladığı mesajında şunları söyledi:

“Kurtuluş Savaşı’nın tüm sorumluluğunu üstlenen Büyük Millet Meclisi’nin, 1921 yılında Antep’e verdiği ‘Gazi’ unvanı, Ulusumuzun bu örnek ve cesur direniş için Anteplilere duyduğu şükran ve minnet duygularının bir anlatımıdır.

Bu Şehir, yokluklar içerisinde adeta doğanın kanunlarına meydan okurcasına 11 ay boyunca, 6317 şehit ve sayısız kahramanla istiklal ve istikbal için mücadele etti. Verilen bu mücadele ancak yürekleri ve vatan sevgileri memleket kadar büyük olan bir toplumun başaracağı bir mücadeleydi.

Antepliler mücadeleyi kazanarak Şehrin şanlı tarihini ‘Gazilik’ gibi anlamlı ve onurlu bir unvanla taçlandırdı. Bizler ise bu kutlu günü İstiklal Madalyalı ve dünyada ‘Gazi’ unvanına sahip ilk ve tek şehir olarak kutlamanın gurur ve coşkusunu hep birlikte yaşıyoruz.

Birinci Dünya Savaşı’nın ardından, Anadolu’daki her şehir ve kasabanın kendi yazgısı ile baş başa kaldığı ve çaresizlik içinde, bir çıkış, bir ümit aradığı o kara günlerde, Anteplilerin hiçbir yardım ve destek almadan gösterdikleri şanlı direniş, bağımsızlık mücadelesindeki tüm yurda ilham olmuştur.

Gazilik unvanını 103 yıldan beri şerefle taşıyan Gaziantepliler, Cumhuriyetimizin Kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün ‘Süngülerle, silahlarla ve kanla kazandığımız askeri zaferlerden sonra, kültür, bilim, fen ve ekonomi alanlarında da zaferler kazanmaya devam edeceğiz’ sözünü rehber edinmiştir.

Mücadelenin şekli değişmiştir, şartlar değişmiştir ancak bu necip millet el birliği ve kardeşlik ruhu ile dün olduğu gibi bugün de bütün bir vatana örnek olmak için çalışmak, üretmek ve gelişmek mecburiyetindedir.

Cesaret, fedakarlık ve kahramanlık timsali bir neslin evlatları olarak, bundan sonra da atalarımızdan aldığımız güçle canımızdan aziz bildiğimiz vatanımız, bayrağımız ve milletimiz için daha çok çalışacak, aynı ruh ve inançla manevi miraslarına sahip çıkacağız.

Yüzyılın afeti olarak nitelendirilen 6 Şubat depremlerinde yaşadığımız derin üzüntülere ve acılara rağmen bu şehir birbirine tutunarak tarihte olduğu gibi tüm olumsuzlukların üstesinden gelerek en önde yürüyüşüne devam edecektir. Çünkü bu şehrin önünde Gazilik unvanından başka hiçbir şeyin duramayacağını biz çok iyi biliyoruz.

Bu düşüncelerle bu önemli günde başta Cumhuriyetimizin banisi Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları olmak üzere, tüm aziz şehitlerimizi bir kez daha rahmetle, gazilerimizi minnetle anıyor, Şehrimize Gazilik Unvanı verilişinin 103. Yıl dönümünü yürekten kutluyorum”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x