Emeklinin Bayram İkramiyesi İçin Formül Bulundu Tarih Verildi!

Milyonlarca emekliye Ocak ayında yapılan refah payı dahil maaş artışlarından kaynaklanan farklar ödendi ve emeklilerin toplam Ocak artışları, memurlar ve memur emeklileri ile eşitlenerek yüzde 49,25 oranında artırıldı.

Temmuz ayında da 6 aylık enflasyon SSK ve Bağ-Kur emeklilerinin enflasyon artışını belirleyecek. Enflasyon artışı ek refah payını da belirleyecek.

Nisan ve Haziran aylarında ödenecek emekli ikramiyeleri ise herkesin aklındaki soru…

Sabah’ın aktardığına göre, emekli ikramiyesi 2 bin liraya çıkartılmış ve 2023 yılında tüm emeklilere iki bayramda 4 bin lira ödenmişti. Ardından Cumhuriyetin 100. Yılı dolayısıyla tüm emeklilere bir kereliğine 5 bin liralık ek bir ikramiye ödemesi de yapılmıştı.

İKRAMİYE 3 BİN LİRAYA ÇIKABİLİR

Masadaki 4 formülden en güçlü 2 senaryo ön plana çıkıyor.

İlk formüle göre, emeklilerin yüzde 49,25’lik Ocak zammı ikramiyeye de yansıtılabilecek. Bu durumda ikramiye 3 bin lira seviyesine çıkarılabilecek ve emekliler 2 bayramda toplam 6 bin lira alabilecek.

ENFLASYON ARTIŞI FORMÜLÜ

Bu formül uygulandığında ise 2023’te gerçekleşen yüzde 64.77’lik yıllık enflasyon oranı kadar artış yapılabilir. Bu durumda ikramiye 3 bin 300 lira seviyesine yükselirken, iki bayramda emeklilerin eline 6 bin 600 lira geçecek.

​​​​​​​

İKİ KAT ARTIŞ

Bu formülde ise emeklilerin ikramiye artışı için daha önce de uygulanan yüzde 100 artış yapılabilir. Bu durumda 2.000 TL olan ikramiye 4.000 TL’ye toplam ödenecek miktar ise 8.000 TL’ye çıkabilir.Bu formülde ise emeklilerin ikramiye artışı için daha önce de uygulanan yüzde 100 artış yapılabilir. Bu durumda 2.000 TL olan ikramiye 4.000 TL’ye toplam ödenecek miktar ise 8.000 TL’ye çıkabilir.

BU FORMÜL EN YENİSİ

Bu formül ise öne çıkan bir çalışma olarak duruyor. Burada rakamın yüzde 150 artırılarak Cumhuriyetin 100. Yılı için ödenen 5.000 TL’lik ikramiyeye yükseltilmesi söz konusu olacak. Böylece toplam ödenecek olan 10.000 TL ile ikramiye ödemesinin taban maaşı yakalaması da sağlanmış olacak. Böyle bir düzenleme yapıldığında her yıl artış için ayrıca yasa çıkartmak da gerekmeyecek.

​​​​​​​

PEKİ İKRAMİYE NE ZAMAN VERİLECEK?

Ramazan Bayramı, 10 Nisan itibarıyla idrak edilecek. Emekliye bayram ikramiyeleri ise bayramdan önceki hafta hesaplara geçiyor. Dolayısıyla 3-9 Nisan tarihleri aralığında bütün emekliler ilk ikramiyeleri almış olacak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x